Jak pogłębia się tory wodne?
Tory wodne umożliwiają bezpieczną żeglugę śródlądową oraz poruszanie się statków po trudnych lub niebezpiecznych wodach stojących, gwarantując bezpieczny dostęp do portów. Są one odpowiednio oznaczone, a ich utrzymanie we właściwym stanie należy do władz lokalnych. Wyjaśniamy, dlaczego należy pogłębiać tory wodne i w jaki sposób wykonuje się związane z tym prace hydrotechniczne.
Czym jest tor wodny i jakie ma znaczenie?
Tory wodne wyznaczane są na rzekach oraz wodach stojących w celu ułatwienia i zapewnienia bezpieczeństwa podczas żeglugi. Dzięki nim statki mogą osiągnąć odpowiednie zanurzenie i nie są zagrożone utknięciem na zbyt płytkich wodach śródlądowych lub wodach przybrzeżnych, a także wodach łączących morze z lądem kanałów portowych. Tory wodne wyznaczane są na wodach trudnych lub niebezpiecznych, gdzie zachodzi ryzyko nagłej zmiany głębokości. To wymagające odpowiedniego nadzoru drogi dla statków, które pozwalają na swobodną żeglugę. Pogłębianie torów wodnych bywa koniecznością, bo mają one ogromne znaczenie nie tylko dla gospodarki, pozwalając na swobodny przepływ towarów drogą morską lub szlakami śródlądowymi. Utrzymanie w dobrym stanie torów wodnych ma także znaczenie dla rozwoju i promocji kraju, pozwalając na wykorzystanie śródlądowych szlaków wodnych oraz wód przybrzeżnych i morskich w celach typowo turystycznych.
Na czym polega pogłębianie torów wodnych?
Pogłębianie torów wodnych wymaga przeprowadzenia prac hydrotechnicznych. Zamulanie dna i obniżenie się poziomu wody to dwa podstawowe problemy, których rozwiązanie wymaga pogłębienia toru wodnego. Prace hydrotechniczne mogą mieć także związek z koniecznością utworzenia nowego szlaku żeglugowego lub przywrócenia starych torów wodnych do stanu używalności. Pogłębianie toru wodnego wymaga zastosowania odpowiednich maszyn. W tym celu służą specjalne pogłębiarki, które wybierają urobek. Może on zostać później wykorzystany np. w celu utworzenia sztucznej wyspy o różnym przeznaczeniu. Wśród pogłębiarek służących w celu tworzenia lub pogłębiania torów wodnych wyróżniamy różnego rodzaju jednostki pływające, które cechują się odmiennym sposobem wybierania urobku np. pogłębiarki chwytakowe, ssące i pogłębiarki wieloczerpakowe. Pogłębiarki różnią się także pod względem przeznaczenia do pracy na różnych rodzajach wód. Wyróżniamy m.in. pogłębiarki morskie, śródlądowe i portowe. Sposób pogłębiania toru wodnego zależny jest od specyfiki terenu.